Jak psát texty, abyste oslovili, koho potřebujete

Říká se tomu Tone of voice nebo tonalita. Jednoduše to znamená, jakým jazykem budete ke čtenářům mluvit. Chcete působit seriózně, cool nebo prémiově? Jaké výrazy chcete používat? To všechno se odvíjí od toho, kdo je váš zákazník. Přinášíme tři příklady, jak se tón stejného sdělení může lišit.

Texty, které si přečtete níže, jsem před časem chystal pro jednoho výrobce PC doplňků. Šlo o speciální křeslo pro počítačové maniaky. Obvykle to děláme tak, že zákazníkům bez vyhraněné představy připravíme víc variant na výběr. Jen tak pro zajímavost – nakonec zvolili prostřední. Níže najdete i původní text, ze kterého jsme vycházeli.

Varianta 1 – Minimální.
Standardní editování, odstranění pasiv a opakujících se či zbytečných výrazů

Herní křeslo XY má podobnou konstrukci jako sedadla v závodních autech. Vynikající ergonomii ocení všichni, kdo při práci či zábavě u počítače tráví mnoho hodin denně v sedě. Přitom nadměrně namáhají nejen páteř, ale také spodní zápěstí, krk, ramena a paže.
Křeslo XY vám umožní najít ideální polohu právě pro vás. Nastavit si můžete výšku sedáku, područek, sklon opěradla nebo celého křesla včetně podsedáku. Když už jste ze sledování obrazovky unavení, sklopte opěradlo o 170° a odpočiňte si!
Moderní modročerný design vám připomene interiér špičkových sportovních vozů. Kostra je kompletně z oceli, takže je mimořádně pevná a odolná. Potah z PU kůže a polstrování jsou vysoce propustné, takže se v křesle ani v létě nepříjemně nezapotíte.

Varianta 2 – Příběh a atmosféra.
Snažíme se akcentovat prožitek, používáme víc příměrů, hovorových slov atd.

Stačí se posadit a úplně cítíte pálící se gumy, vůni benzínu a řev vysokootáčkového motoru. Herní křeslo XY je totiž navržené přesně jako sedadlo špičkového sporťáku. Má výrazné boční vedení, průvlaky pro pásy a atraktivní černomodrý potah. Až ho vyzkoušíte, poznáte, že nejde jen o efektní designérské cvičení. XY je totiž především mimořádně pohodlný. Můžete si na něm nastavit úplně všechno podle svých potřeb – výšku sedáku, područek, sklon opěradla i celého křesla. Za volantem i u počítače trávíte spoustu času v sedě a přitom si namáháte páteř, zápěstí, krk, ramena paže. XY vás promyšlenou ergonomií podrží v optimální poloze, takže nebudete tolik unavení. A když si budete přece jen potřebovat od zírání do monitoru odpočinout, sklopte opěradlo o 170°.
Kompletní ocelová kostra vydrží všechny vaše počítačové bitvy a dobře propustné materiály polstrování a potahu z PU kůže se zase postarají o to, abyste se nepříjemně nepotili. Tak neváhejte s pořádně to s křeslem XY rozjeďte ať už doma, nebo ve své kanceláři.

Varianta 3 – Na totální pohodu.
Neformální nespisovný slovník.

Ať už každodenně paříš střílečky, honíš se po digitálních okruzích nebo se pereš s excelovýma tabulkama, dřív nebo později budou dvě věci na odpis – ten rozvrzanej kus nábytku pod tvým zadkem a tvoje páteř. Abys mezi vánočními dárky nemuseli řešit i ten pro svýho ortopeda, je tu tohle cool mega vymazlený pařmenský křesílko. Vypadá, jako kdyby ho vymontovali z poršáku, co jim parkuje před barákem. A není to úplně vedle, navrhli ho skutečně podle sporťáků. Až se na něm rozjedeš po kanclu nebo doma v obýváku, můžeš si být jistej, že z něj jen tak nevyletíš. Můžeš rotovat a rotovat, dokud nepřijde mamka nebo šéf.
Ale především tě bezvadně podrží při dlouhodobý pařbě na komplu. Nastavíš si na něm všechno jako v auťáku a je tam i funkcička sklopit o 170°C. Takže si můžeš fakt odfrknout a popřemýšlet, jak za rok vymalovat strop.
Křesílko v modročerný je nejen sexy, ale taky něco vydrží. Uvnitř je jenom poctivá ocel a polstrování s potahem z PU kůže jsou zase vyrobený tak, aby se ti k nim nepřilepil zadek, ani když venku zuří letní třicítky. Takže totální pohodička. Neváhej a rozjeď to frajersky.

Původní text

Herní křeslo XY bylo navrženo a konstruováno podle vzoru sedadla závodních automobilů pro potřeby lidí, kteří v sedě tráví mnoho hodin denně při práci na PC nebo hraní her. Během sezení a takové práce se namáhá mnoho částí Vašeho těla. Nejen páteř, ale spodní zápěstí, krk, ramena a paže. Křeslo XY Vám svou ergonomií nabídne vysoký komfort také díky mnoha možnostem, jak křeslo upravit právě pro Vaše potřeby. Nastavení lze provést po výšku sedáku, výšku područek, sklon opěradla nebo náklon celého křesla včetně podsedáku. Odpočiňte si! Opěradlo lze sklopit až do úhlu 170°, čili si v křesle můžete dopřát opravdový relax. Celá kostra křesla XY včetně spodního kříže je z oceli, což zaručuje maximální stabilitu, odolnost a dlouhou životnost. Potah křesla z PU kůže a jeho polstrování je vyrobeno z pečlivě vybraných materiálů s vysokou propustností vzduchu, čili se ani v parných letních dnech nebudete tolik potit.

Využití umělé inteligence při tvorbě webů

Zadal jsem jsem Ai chatbotovi ChatGPT aby nám vysvětlil, jak může být nápomocen při vytváření webů. Jak sami uvidíte, text není úplně srozumitelný (např. "zděšeni"): Rád bych se podělil o svou...

Jak psát srozumitelné texty nejen na web 3

Vršení záporů Dalším stylistickým zlozvykem, který ztěžuje srozumitelnost textu, je vršení záporů s předponou „ne“. Pokud je to možné, a většinou to možné je, měly by se v textu vyskytovat jen...

Jak psát srozumitelné texty nejen na web 2

Pasiva a nevyjádřené podměty Dalším stylistickým morem v češtině jsou v češtině a nevyjádřené podměty. Mají je rádi úředníci, policisté a politici, protože zamlžují odpovědnost za popisovaný děj či...

Jak vytvořit úspěšný web pomocí UX

UX - User eXperience (uživatelský prožitek) je všechno, co uživatel uvidí na vaší stránce a čím musí projít, aby se na ni dostal. Kromě struktury a obsahu je proto také důležité, jestli dobře...

Jak psát srozumitelné texty nejen na web 1

Dlouho jsem pracoval v novinách a upravoval texty po začínajících i zkušených novinářích. Dokonce jsem pro ně svého času napsal manuál, z kterého vychází následující série textů. Můžete si v nich...

Jak se dostat do webové pasti

Dnes mi volal bývalý klient, kterému jsme dělali před 10ti lety ve spolupráci s jinou agenturou webové stránky s e-shopem. Stěžoval si, že mu přestal fungovat administrační systém. Firma, pro kterou...

4 důvody, proč jsme vsadili na WordPress

1) Vše je aktuální Samozřejmě, že si můžete nechat naprogramovat stránky úplně od nuly nebo na systému, který si vyvinula agentura sama. V tu chvíli se ale stáváte jejím rukojmím. Nikdo jiný se...