Pasiva a nevyjádřené podměty
Dalším stylistickým morem v češtině jsou v češtině a nevyjádřené podměty. Mají je rádi úředníci, policisté a politici, protože zamlžují odpovědnost za popisovaný děj či jev. Je to strnulý jazyk vyhlášek a právní pseudořeči, kterou ve skutečnosti nikdo normálně nemluví. Patří sem také výrazy „došlo“, „stalo se“ a další podobná slova. Text zbytečně natahují a komplikují.
Příklad 1
Špatně: Na muži byla pachatelem provedena loupež.
Dobře: Pachatel muže oloupil.
Příklad 2
Špatně: Dům se nakonec zboural.
Dobře: Firma nechala dům nakonec zbourat.
Příklad 3
Špatně: Došlo ke změně vyhlášky.
Dobře: Zastupitelé změnili vyhlášku.
Krátké věty
Výzkumy prokázaly, že pro čtenáře jsou snadno pochopitelné věty do pětadvaceti slov. Delší věty a souvětí odrazují od čtení, protože vyžadují příliš velké soustředění. Pětadvacet slov je tedy limit, do kterého se musíme při psaní vejít.. A jak toho docílit? Kde lze místo čárky udělat tečku, tam ji uděláme. Souvětí nesmí mít více než tři věty. Zvlášť komplikovaně působí věty vložené, kterým se proto vyhýbáme. Delší věty by se přitom měly střídat s kratšími, aby měl text rytmus a působil atraktivněji.
Příklad 1
Špatně: Jan Novák přišel domů pozdě večer, rozdělal oheň v krbu, vypil dvě láhve vína, vykoupal se, zapálil si cigaretu a pak si v obývacím pokoji sedl do křesla u televize a usnul v něm.
Dobře: Jan Novák přišel domů pozdě večer. Rozdělal oheň v krbu, vypil dvě láhve vína a vykoupal se. Pak si zapálil cigaretu. Sedl si v obývacím pokoji do křesla u televize a usnul v něm.
Příklad 2
Špatně: Jan Novák si rozdělal oheň v krbu, který byl v obývacím pokoji a u kterého si podle sousedů nechal před měsícem vyčistit komín, a sedl si u něj do křesla.
Dobře: Jan Novák rozdělal oheň v krbu v obývacím pokoji a sedl si u něj do křesla. Podle sousedů si u krbu před měsícem nechal vyčistit komín.